Ką reiškia „holistinis“?

Ką reiškia žodis holistinis?

Ką reiškia žodis holistinis? Kas yra holistinis naminių gyvūnėlių maistas? Ir kuo jis skiriasi nuo kitų maisto rūšių, skirtų mūsų augintiniams? Šie klausimai yra dažniausiai užduodami naminių gyvūnėlių augintojų. Paanalizavome. Bandome diskutuoti.

Iki šiol dažnai galvodavome, kad jei reklamoje yra teigiama, kad šis produktas yra geras ir sveikas, vadinasi – tai tiesa. Nesuvokdami mūsų augintiniui reikalingų maisto ingredientų, kurie turėtų būti jų maisto sudėtyje, mes priskiriame  atsakomybę už jų mitybą komercinėms naminių gyvūnėlių maisto įmonėms. Tačiau vis dažniau pastebime, kad žmonės tampa daugiau atidesni sudėčiai, kurią mums siūlo naminių gyvūnėlių maisto gamintojai, ir ieško geriausio ir tinkamiausio recepto savo šunims ir katėms.  O tai ir yra geriausia mūsų mylimų augintinių sveikatai.

Paanalizuokime žodžio „holistinis“ reikšmę. Holistinis turi daugybę reikšmių, tačiau gera naujiena yra ta, kad jis retai kada naudojamas apgaulingame produktų ženklinime ar reklamoje. Amerikos paveldo žodynas žodį holistinis apibrėžia taip: „emphasizing the importance of the whole and the interdependence of its parts”-  išskiriantis visumos svarbą ir jos dalių tarpusavio priklausomybę. Kitaip tariant, galvojant apie holistinį reiktų galvoti apie visumą,  atsižvelgti  į visą būtį. Taigi holistinis gyvūnų maistas yra visapusiškai harmoningas produktas, kurio visi ingredientai yra naudingi ir reikalingi jūsų gyvūno organizmui, holistiniame maiste nerasite šalutinių „masei užpildyti“ skirtų ingredientų.

Na, o dabar apie ėdalų sudėtį

Renkantis sausą maistą, konservus ar kitus produktus savo augintiniui, atkreipkite dėmesį į pirmus tris ingredientus, nurodytus sudėtyje – tai yra trys pagrindinės produkto sudedamosios dalys.  Jei bet kuris iš trijų ingredientų yra kukurūzų miltai, kukurūzų glitimas ar kviečių glitimas tai reiškia, jog produktas neatitinka mitybos, kuri evoliuciškai yra reikalinga jūsų augintiniui, reikalavimų. Kukurūzų miltai, kukurūzų glitimas ir kviečių glitimas yra užpildai ir yra visiškai nenaudingi jūsų augintinio virškinimo procesams, nes šunų ir kačių organizmai nėra prisitaikę apdoroti šiuos užpildus. 

Evoliucijos eigoje šunys ir katės yra prisitaikę valgyti mėsą (geriau žalią, kurioje yra gyvų fermentų, panašių į tuos, kuriuos jie gali gauti laukinėje gamtoje), jų virškinimo sistema gali apdoroti virtas daržoves (šunys ir katės neturi galimybės sunaikinti žalių daržovių ląstelių sienos) ir šviežius vaisius. Visa kita šunų ar kačių mityboje yra nenaudinga.

Taigi, nagrinėdami holistinės mitybos perspektyvas, turėtumėte įsitikinti, kad pašaro trys ar bent dvi pagrindinės sudedamosios dalys yra iš mėsos. Taip pat naudinga yra kartais savam augintiniui duoti kitokios mėsos, skirtingų virtų daržovių ir vaisių (jei  augintinis nėra jiems alergiškas).  Vienas (pabrėžiu: vienas ir nebūtinai visiems augintiniams tinkantis) iš receptų: vienos mėsos rūšies sausas ėdalas, kitos mėsos rūšies konservai ir trečios rūšies žalia mėsa su virtomis daržovėmis.  Net ir geriausias sausas pašaras ar konservai yra perdirbtas produktas, todėl protinga būtų šalia duoti virškinimo fermentų, vitaminų ar multivitaminų, nepakeičiamų riebalų rūgščių (Omega3 / Omega6). Jūsų augintiniui augant ir senstant, jų gyvenimo palengvinimui gerai yra duoti Gliukozamino ir MSM, kol dar neatsirado sąnarių problemų. Nepamirškite ir kramtukų, kurie padeda palaikytų švarius dantis. Tai galėtų būti jaučio sausgyslės, karvės ausys ar kremzlės.

Prisiimkime atsakomybę už savo augintinius

Kviečiame visus prisiimti atsakomybę už tai, ką mes duodame savo augintiniams. Domėtis, analizuoti, konsultuotis. Mūsų pareiga yra žinoti, kuo mes šeriame savo augintinius, ir šerti juos atsakingai. 

„…uncija prevencijos verta tiek pat, kiek svaras vaistų.“

~ Benjamin Franklin

Daugiau

Šaltiniai: Chandler E., Holistic Equals Wholistic