Grįžti atgal
01/04/2020

Ką reiškia “holistinis”?

Tinklaraštis
Holistinis šunims
Ką reiškia žodis holistinis? Kas yra holistinis naminių gyvūnėlių maistas? Ir kuo jis skiriasi nuo kitų maisto rūšių, skirtų mūsų augintiniams? Šie klausimai yra dažniausiai užduodami naminių gyvūnėlių augintojų. Paanalizavome. Bandome diskutuoti.

Iki šiol dažnai galvodavome, kad jei reklamoje yra teigiama, kad šis produktas yra geras ir sveikas, vadinasi – tai tiesa. Nesuvokdami mūsų augintiniui reikalingų maisto ingredientų, kurie turėtų būti jų maisto sudėtyje, mes priskiriame  atsakomybę už jų mitybą komercinėms naminių gyvūnėlių maisto įmonėms. Tačiau vis dažniau pastebime, kad žmonės tampa daugiau atidesni sudėčiai, kurią mums siūlo naminių gyvūnėlių maisto gamintojai, ir ieško geriausio ir tinkamiausio recepto savo šunims ir katėms.  O tai ir yra geriausia mūsų mylimų augintinių sveikatai.

“holistinis gyvūnų maistas yra visapusiškai harmoningas produktas, kurio visi ingredientai yra naudingi ir reikalingi jūsų gyvūno organizmui”

Paanalizuokime žodžio „holistinis“ reikšmę. Holistinis turi daugybę reikšmių, tačiau gera naujiena yra ta, kad jis retai kada naudojamas apgaulingame produktų ženklinime ar reklamoje. Amerikos paveldo žodynas žodį holistinis apibrėžia taip: „emphasizing the importance of the whole and the interdependence of its parts”-  išskiriantis visumos svarbą ir jos dalių tarpusavio priklausomybę. Kitaip tariant, galvojant apie holistinį reiktų galvoti apie visumą,  atsižvelgti  į visą būtį. Taigi holistinis gyvūnų maistas yra visapusiškai harmoningas produktas, kurio visi ingredientai yra naudingi ir reikalingi jūsų gyvūno organizmui, holistiniame maiste nerasite šalutinių “masei užpildyti” skirtų ingredientų.

Skirtumai tarp holistinio ir žemos kokybės šunų pašaro

Šunų šėrimas holistiniu maistu, palyginus su šuns šėrimu žemos kokybės maistu, yra panašus į valgymą gerame restorane ir į valgymą greito maisto užkandinėje. Žemos kokybės šunų maistas susitelkia į nebrangias gamybos sąnaudas, kurios lemia žemesnės kokybės ingredientus. Panašiai kaip ir žmonės, kurie vartoja prastos kokybės maistą, dažnai yra prastenės sveikatos būklės. Taigi, kai šunys šeriami žemos kokybės maistu su daug įvairių prastos kokybės užpildų ar ingridientų po kurio laiko nesunku pastebėti tokio šėrimo rezultatus.

Šunys, šeriami žemos kokybės maistu, turi silpnas akis, sulipusį ir ne blizgantį kailį, energijos trūkumą, pernelyg didelį svorį, vidurių pūtimą ir virškinimo sutrikimus. Iš šių simptomų galime spręsti, kad jūsų augintinis negauna pakankamai vitaminų, mineralų ir kitų jam reikalingų maisto medžiagų. Pernelyg didelis tuštinimasis, taip pat gali pasireikšti dėl per didelio kiekio užpildų maiste arba dėl nesugebėjimo apdoroti prastos kokybės angliavandenių, pvz.: kukurūzų ar kviečių.

Kita vertus, šuo, kuris šeriamas kokybišku maistu, bus daug aktyvesnis, sveikesnis ir laimingesnis.

Na, o dabar apie pašarų sudėtį

Renkantis sausą maistą, konservus ar kitus produktus savo augintiniui, atkreipkite dėmesį į pirmus tris ingredientus, nurodytus sudėtyje – tai yra trys pagrindinės produkto sudedamosios dalys. Jei bet kuris iš trijų ingredientų yra kukurūzų miltai, kukurūzų glitimas ar kviečių glitimas tai reiškia, jog produktas neatitinka mitybos, kuri evoliuciškai yra reikalinga jūsų augintiniui, reikalavimų. Kukurūzų miltai, kukurūzų glitimas ir kviečių glitimas yra užpildai ir yra visiškai nenaudingi jūsų augintinio virškinimo procesams, nes šunų ir kačių organizmai nėra prisitaikę apdoroti šiuos užpildus.

Evoliucijos eigoje šunys ir katės yra prisitaikę valgyti mėsą (geriau žalią, kurioje yra gyvų fermentų, panašių į tuos, kuriuos jie gali gauti laukinėje gamtoje), jų virškinimo sistema gali apdoroti virtas daržoves (šunys ir katės neturi galimybės sunaikinti žalių daržovių ląstelių sienos) ir šviežius vaisius. Visa kita šunų ar kačių mityboje yra nenaudinga.

Taigi, nagrinėdami holistinės mitybos perspektyvas, turėtumėte įsitikinti, kad pašaro trys ar bent dvi pagrindinės sudedamosios dalys yra iš mėsos. Taip pat naudinga yra kartais savam augintiniui duoti kitokios mėsos, skirtingų virtų daržovių ir vaisių (jei  augintinis nėra jiems alergiškas). Vienas (pabrėžiu: vienas ir nebūtinai visiems augintiniams tinkantis) iš receptų: vienos mėsos rūšies sausas ėdalas, kitos mėsos rūšies konservai ir trečios rūšies žalia mėsa su virtomis daržovėmis. Net ir geriausias sausas pašaras ar konservai yra perdirbtas produktas, todėl protinga būtų šalia duoti virškinimo fermentų, vitaminų ar multivitaminų, nepakeičiamų riebalų rūgščių (Omega3 / Omega6). Jūsų augintiniui augant ir senstant, jų gyvenimo palengvinimui gerai yra duoti gliukozamino ir MSM, kol dar neatsirado sąnarių problemų. Nepamirškite ir kramtukų, kurie padeda palaikyti švarius dantis. Tai galėtų būti jaučio sausgyslės, kiaulės ausys ar kremzlės.

Holistinio maisto privalumai

Geresnė kailio būklė. Sveiko kailio požymiai yra blizgantis ir mažiau slenkantis kailis. Kokybiški ingredientai ir žuvų taukai prisideda prie puikios kailio būklės. Gyvūnams, kurie natūraliai nuolat šeriasi naudojant holistinį pašarą – plaukų šėrimasis gali ženkliai sumažėti.

Geresnė odos būklė. Aliejai, kurie randami gerai subalansuotame holistiniame pašare padeda išlaikyti odos drėgnį ir apsaugo odą nuo išsausėjimo. Jei turite augintinį, kuris turi sausą ar pleiskanojančią odą, galite pastebėti, kad holistinis maistas padeda sumažinti ir galiausiai pašalinti šią odos problemą. Žuvų taukai ir vitaminas E yra puikūs ingredientai, siekiant išlaikyti puikią odos būklę.

Akių būklė. Holistinis pašaras dažnai turi daugiau antioksidantų turinčių ingredientų, kurie yra naudingi ne tik keturkojo bendrai sveikatos būklei, bet ir labai naudingi norint išlaikyti sveikas akis. Vyresniame amžiuje dauguma gyvūnų patiria problemų su regėjimu. Be to, kai kurios veislės turi genetinę tendenciją akių ligoms. Holistinis maistas palaiko puikią akių sveikatą ir gali padėti sumažinti rūpesčius susijusius su akių būkle.

Geresnė širdies sveikata. Vienas iš holistinių maisto produktų  ypatumų – baltymų kokybė. Naudojant liesesnius baltymus, augintiniai turi daug mažiau problemų dėl svorio. Panašiai kaip žmonės, kurie valgo liesą mėsą, o ne riebią, taigi, gyvūnas, kuris valgo liesesnius ingredientus, turės stipresnę ir sveikesnę širdį.

Virškinimo būklė.  Augintinis šeriamas holistiniu pašaru, paprastai turi daug geresnę žarnyno būklę, nes holistiniame maiste yra probiotikų. Ši sudedamoji dalis padeda gerosioms bakterijoms klestėti jūsų keturkojo žarnyne, taip padėdama geriau virškinti.

Tuštinimasis. Vienas dažniausiai pastebimas pokytis, kai įprastas pašaras yra pakeičiamas į holistinį pašarą (dažniausiai be grūdų), yra retesnis tuštinimasis ir mažesnis išmatų kiekis. Taip atsitinka todėl, kad žemesnės kokybės pašare yra daug produktų, kurie reikalingi tik kaip užpildai, todėl augintinis daug daugiau tuštinasi (kadangi šios „atliekos“ paprasčiausiai patenka į gyvūno žarnyną, bet nėra pasisavinamos). Pašaro pakeitimas iš žemesnės kokybės maisto į holistinį padės sumažinti tuštinimąsį į vieną ar du kartus per dieną.

Išmatos. Augintinių virškinimas šeriant holistiniu pašaru bus pastebimai sveikesnis, nes šėrimas žemesnės kokybės pašaru gali sukelti viduriavimą, blogai suformuotas išmatas ir vidurių užkietėjimą. 

Energija. Tai panašu į tai, kaip žmonės natūraliai gauna daugiau energijos, kai jie valgo sveikesnį maistą. Kai jūsų augintinis ėda prastos kokybės maistą, organizmas turi išnaudoti daugiau energijos, kad jį suvirškintų ir, kad gautų reikalingas maistines medžiagas. Kai daugiau energijos sunaudojama maistui suskaidyti tuomet mažiau energijos lieka žaidimams ir kitai kasdieninei jūsų augintinio veiklai. Aukštesnės kokybės pašaro ingredientai yra lengviau virškinami.

Mažiau alergijų. Nors tai gali netikti visiems keturkojams, tačiau kai kuriems, turintiems alergiją, padeda holistinis sausas pašaras. Tai ypač aktualu šunims, turintiems alergiją grūdams. Alergija gali pasireikšti – odos sausumu ar niežėjimu, pernelyg dažnu kojų laižymu, plaukų slinkimu, atsišerpetojusia ir pleiskanojančia oda. Holistinis šunų pašaras, turi daug žuvų taukų ir vitamino E, tai padeda gydant alergijas, atsirandančias dėl maisto.

Prisiimkime atsakomybę už savo augintinius

Kviečiame visus prisiimti atsakomybę už tai, ką mes duodame savo augintiniams. Domėtis, analizuoti, konsultuotis. Mūsų pareiga yra žinoti, kuo mes šeriame savo augintinius, ir šerti juos atsakingai.

“…uncija prevencijos verta tiek pat, kiek svaras vaistų.”~ Benjamin Franklin

Ką rekomenduojame mes?

MARP THINK HOLISTIC

Šis šunų ir kačių ėdalas yra gaminamas be grūdų ir jo sudėtyje daug mėsos iš kurios jūsų augintinis gauna jam taip reikalingus baltymus.

Laikantis holistinių tradicijų visi ingredientai naudojami naminių gyvūnėlių ėdale, turi būti sveiki ir naudingi, todėl šio pašaro sudėtyje galima rasti platų žolelių asortimentą, kuris yra svarbus visam šuns organizmui. Kitaip tariant, tinkami ingredientai yra būtini, norint ateityje išvengti sveikatos problemų – prevencija yra svarbiau nei priežiūra.

Kalbant apie šį holistinį mitybos aspektą, svarbu tai, jog visos sudėties formulės iš tikrųjų būtų tradicinės ir naminių gyvūnėlių ėdalo ingredientai būtų panašūs į dietą, kurią šunys rinktųsi gyvendami natūralioje aplinkoje. Mūsų holistinis asortimentas turi vidutiniškai 80% baltymų iš gyvūnų šaltinių.

Tai yra jūsų šuns idealaus raumeningumo pagrindas.

  • Aukščiausios kokybės ingredientai (kokybė tokia pat kaip ir žmogui)
  • Didelis kiekis mėsos ir be grūdų
  • Tradicinė holistinė formulė – turtinga žolelėmis
  • Veislei būdingos formulės, tinkamos alergiškiems šunims
  • Gerina odos ir kailio būklę
  • Pašaras skanus ir lengvai virškinamas
  • Jokių cheminių konservantų, kvapiųjų medžiagų, kukurūzų, kviečių ar kitų netinkamų ar pavojingų ingredientų
Šaltiniai: Chandler E., Holistic Equals Wholistic, Brannan A., Canine Journal. Holistic dog food: Dogs need a balanced diet too

UAB Vetslėnis oficialus MARP atstovas Lietuvoje.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS

Rekomenduojame

Jūsų prekė sėkmingai pridėta į jūsų krepšelį. Dabar galite eiti į krepšelį arba tęsti apsipirkimą.