Grįžti atgal
07/13/2021

Apie lėtines inkstų ligas – šunims ir katėms

Katėms

Kas yra lėtinė inkstų liga? (LIL)

Terminas inkstų liga arba nefropatija reiškia ligą, kuri paveikia vieną arba abu inkstus ir sutrikdo jų funkcionavimą, kas gali sukelti inkstų nepakankamumą. Inkstų nepakankamumas yra būklė, kada inkstai nebegali funkcionuoti pilnu pajėgumu, ko pasekoje, organizme pradeda kauptis toksinai. Šuo ar katė gali kentėti dėl inkstų nepakankamumo, priklausomai nuo šlapimo toksinų kiekio, esančių organizme. Inkstų nepakankamumas bus nustatytas tada, kai ureminių toksinų (kreatinino ir karbamido) kiekis kraujyje padidės virš normos.

Inkstų liga laikoma lėtine (lėtinė inkstų liga-LIL), kai ja sergama mažiausiai 3 mėnesius. Kai sergama ilgiau nei 3 mėnesius lėtine inkstų liga, išsivysto inkstų nepakankamumas, kuris atsiranda dėl prarastos inkstų galimybės atlikti savo funkcijas.

  • Pasaulyje 1 iš 3 kačių ir 1 iš 10 šunų serga Lėtine Inkstų Liga (LIL).
  • Sergant lėtinėmis inkstų ligomis, daugiau nei 20% kačių, pasireiškia hipertenzija

LIL yra progresuojanti liga. Terapija ir stebėjimas – pacientams, kenčiantiems nuo LIL, yra galimybė sulėtinti ligos progresavimą, suteikti pacientui kuo ilgesnį išgyvenamumo periodą su geriausia gyvenimo kokybe.

Kaip susergama LIL?

Yra daug įvairių LIL priežasčių, įskaitant lėtinį uždegimą, paveldimas ligas, bakterines infekcijas. Be to, virusai (FIV-FeLV, koronavirusas katėms) ir pirmuonys šunims yra predisponuojantys veiksniai arba faktoriai.

Kokie yra LIL klinikiniai požymiai? Kaip atpažinti, ar mano šuo / katė serga?

Ankstyvosiose stadijose ženklų gali nebūti arba jie yra subtilūs. Tačiau ženklai palaipsniui progresuoja, nes inkstų funkcijos silpsta, o pacientui pasireiškia daugiau neigiamų ligos pasekmių. Dažniausi požymiai yra šie:

  • Padidėjęs troškulys ir šlapimo kiekis
  • Sumažėjęs apetitas
  • Svorio netekimas / raumenų praradimas
  • Vėmimas / viduriavimas
  • Silpnumas
  • Šiurkštus kailis

Augintinių, kurie serga LIL požymiai – dažniausiai gali būti sumaišomi su kitų ligų simptomais, todėl norint diagnozuoti LIL reikia atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus.

Kaip diagnozuojama lėtinė inkstų liga?

LIL paprastai diagnozuojama, atliekant kraujo ir šlapimo tyrimus. Norint nustatyti visus predisponuojančius veiksnius, dažnai atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip kraujospūdžio matavimas, šlapimo pasėlis, infekcinių ligų tyrimai ir pilvo ertmės ultragarsas.

Labai dažnai inkstų ligai diagnozuoti ir stebėti naudojami kraujo žymekliai, tokie kaip karbamidas ir kreatininas, net yra naujesnių žymenų, tokių kaip SDMA, kurie padeda mums anksčiau nustatyti ligos būklę.

Kai būsime tikri, kad pacientas serga LIL, galime nustatyti paciento ligos stadiją pagal IRIS nustatymo sistemą. Šią sistemą pritaikė šios srities ekspertų taryba ir ji mums padeda pateikti tikslesnę informaciją apie kiekvieno paciento diagnozę ir gydymo galimybes. Šunims ir katėms yra nurodomos keturios IRIS inkstų ligos stadijos, atsižvelgiant ar nėra proteinurijos, ar hipertenzijos.

norint diagnozuoti LIL reikia atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus.”

Kaip gydoma lėtinė inkstų liga?

Daugumai pacientų, kuriems diagnozuota LIL, ypač ankstyvosiose ligos stadijose, galima sėkmingai kontroliuoti ligą, gydant ir nuolatos stebint paciento būklę.

Dažnai rekomenduojama laikytis inkstų dietos. Tai gali reikšmingai pakeisti LIL sergančių pacientų gyvenimo trukmę, nes įrodyta, kad inkstų dieta sumažina mirties riziką dėl inkstų, nes jose yra kontroliuojamas baltymų kiekis ir ribojamas fosfatų kiekis. LIL sergantys pacientai taip pat gali būti gydomi tokiais preparatais kaip fosfatų rišikliai, kalio papildai (dažniausiai katėms), apetitą stimuliuojantys vaistai, antihipertenziniai vaistai ir kt.

“Terapija ir stebėjimas – pacientams, kenčiantiems nuo LIL, yra galimybė sulėtinti ligos progresavimą, suteikti pacientui kuo ilgesnį išgyvenamumo periodą su geriausia gyvenimo kokybe.”

Kokia yra lėtinės inkstų ligos prognozė ir pasekmės?

Šunų ir kačių, sergančių LIL, prognozė skiriasi atsižvelgiant į jų IRIS stadiją, dabartinį gydymą ir komplikacijų buvimą.

Inkstai yra atsakingi už labai svarbius procesus, tokius kaip atliekų pašalinimą iš kraujo, normalų vandens ir druskos (elektrolitų) balanso palaikymą ir hormonų gamybą. Sutrikus inkstų funkcijai, sutrinka šios gyvybinės funkcijos, taip pat kaupiasi toksinai kraujyje. Gali pakisti (dažnai padidėti) sisteminis kraujospūdis, kuris pats savaime gali pakenkti inkstams.

Papildai, kurie gali padėti

Džiaugiamės galėdami pristatyti mūsų partnerius, italų įmonę “Pharmacross”, kurių tikslas yra gerinti gyvūnų gyvenimo kokybę ir prailginti jų gyvenimo trukmę, sergant LIL. Nuo pat įkūrimo 2013 m. „Pharmacross“ daugiausia dėmesio skyrė aukštos kokybės papildams ir PARNUT šunims ir katėms, siekiant padėti veterinarams atrasti geriausius sprendimus.

Pharmacross lėtinių inkstų ligų valdymo gidas – šunims ir katėms

Šaltiniai: Renal Manage, Chronic Kidney Disease; http://www.petkidneydisease.com
SUSIJUSIOS NAUJIENOS

Rekomenduojame

Jūsų prekė sėkmingai pridėta į jūsų krepšelį. Dabar galite eiti į krepšelį arba tęsti apsipirkimą.