Grįžti atgal
09/12/2019

Lėtinė inkstų liga (LIL) – atpažinti laiku

Katėms
Lėtinės inkstų ligos katėms
Lėtinė inkstų liga (LIL) – kas tai yra?

Terminas inkstų liga arba nefropatija reiškią ligą, kuri paveikia vieną arba abu inkstus ir sutrikdo jų funkcionavimą, kas gali sukelti inkstų nepakankamumą. Inkstų nepakankamumas yra būklė, kuri sutrikdo inkstų funkcijas ir sukelia toksinų kaupimąsi organizme (dažniausiai tai nurodo kreatininas arba uremija – šlapimas (karbamidas)). Šuo ar katė gali kentėti dėl inkstų nepakankamumo priklausomai nuo šlapimo toksinų kiekio, esančių organizme. Inkstų nepakankamumas bus nustatytas tada, kai ureminių toksinų (kreatinino ir karbamido) kiekis kraujyje padidės virš normos.

Inkstų liga laikoma lėtine (lėtinė inkstų liga-LIL), kai ja sergama mažiausiai 3 mėnesius. Kai sergama ilgiau nei 3 mėnesius lėtine inkstų liga, vėliau vystosi inkstų nepakankamumas, kuris atsiranda dėl prarastos inkstų galimybės atlikti savo funkcijas.

Šuo ar katė gali prarasti iki 70–80% savo inkstų funkcijų prieš padidėjant kreatinino rodikliams, ir tik tada gali būti pastebimas ureminių toksinų kaupimąsis. Kai inkstų funkcijos organizme susilpnėja 70-80%, organizme pradeda kauptis ureminiai toksinai, padidėja kreatinino lygis ir pacientui išsivysto inkstų nepakankamumas. Laikui bėgant, inkstų liga progresuoja ir mažėja inkstų funkcionalumas, padidėja ureminių toksinų kiekis organizme ir blogėja paciento klinikinė būklė. Ankstyvoje stadijoje pacientas kenčiantis nuo lėtinės inkstų ligos gali jausti lengvus simptomus arba jų net nebūti, tačiau palaipsniui pablogėja sveikatos būklė, prasideda poliurija ir polidipsija (dažnai pasireiškia ankstyvose ligos etapuose), virškinimo trakto sutrikimai (dažniausia vėmimas), depresija, sumažėjęs aktyvumas ir svorio praradimas (ypač raumenų masės sumažėjimas).

Terapija ir stebėjimas – pacientams, kenčiantiems nuo LIL, yra galimybė sulėtinti ligos progresavimą, suteikti pacientui kuo ilgesnį išgyvenimo periodą su geriausia gyvenimo kokybe.

Kodėl svarbu kuo anksčiau nustatyti?
  • Pasaulyje 1 iš 3 kačių ir 1 iš 10 šunų serga Lėtine Inkstų Liga (LIL).
  • Sergant lėtinėmis inkstų ligomis, daugiau nei 20% kačių, pasireiškia hipertenzija

LIL yra progresuojanti. Tuo metu, kai augintiniui pasireiškia LIL požymiai, žala yra didžiulė. Negalima išgydyti LIL. Likę nefronai dirba taip sunkiai, kad su laiku jie taip pat praranda savo funkcijas. LIL dažniausiai baigiasi mirtimi ir su augintiniu tenka atsisveikinti po kelių mėnesių. Gera žinia yra ta, kad kuo anksčiau įvertinus savo augintinio būklę, įvairūs gydymo būdai gali suteikti augintiniui patogesnį ir kokybiškesnį gyvenimą daug mėnesių ar net metų.

LIL yra keturių skirtingų stadijų liga. Pirmoje ir antroje stadijoje šios ligos požymius yra sunku pastebėti, nes gyvūno elgesys visai nesiskiria nuo sveiko gyvūno elgesio. Tačiau net esant sveikam augintiniui yra galimybė pasitikrinti ar jis neserga LIL. Užtenka apsilankyti pas savo veterinarijos gydytoją ir paprašyti padaryti šlapimo bei kraujo tyrimus, o kuo anksčiau nustačius LIL, galima pradėti gydymą ir taip pagerinti augintinio gyvenimo kokybę.

LIL požymiai

Inkstai atlieka be galo daug funkcijų organizme todėl LIL požymiai kiekvienam gali būti skirtingi. Požymiai gali būti labai sunkūs arba subtilūs ir lėtai progresuojantys. Nepaisant lėtinio ligos pobūdžio, kartais požymiai atsiranda staiga. Kai kurie iš labiau paplitusių LIL požymių yra šie:

  • geria labai daug vandens (polidipsija) ir šlapinasi dideliais kiekiais (poliurija)
  • padidėjęs šlapimo kiekis šlapimo pūslėje gali sukelti šlapimo nelaikymą, ypač naktimis
  • vėmimas ir (arba) viduriavimas
  • apetito stoka ir svorio praradimas
  • bendra depresija, susijusi su padidėjusiu toksinų kiekiu kraujyje
  • mažakraujystė, sumažėjęs kraujo kiekis organizme dėl ko pabąla ir sujautrėja dantenos
  • mažas kalio kiekis kraujyje sukelia bendrą silpnumą
Mažiau paplitę požymiai
  • susilpnėję kaulai gali sukelti kaulų lūžius
  • padidėjęs kraujospūdis gali sukelti staigų aklumą
  • niežtinti oda dėl kalcio ir fosforo sankaupų odoje
  • kraujavimas į skrandį ar žarnas, arba mėlynės ant odos

Požymiai, pastebimi naminiuose gyvūnėliuose, sergantiems LIL, dažniausiai gali būti sumaišomi su kitų ligų simptomais, todėl norint diagnozuoti LIL reikia atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus.

Lėtinės inkstų ligos terapija

Pagrindinis terapijos tikslas yra skirtas sulėtinti ligos progresavimą, suteikti pacientui kuo ilgesnį išgyvenimo periodą. Pradiniame etape terapinis metodas apims visų pagrindinių ligų, kurios gali turėti įtakos inkstų funkcijai ar sukelti inkstų pažeidimus, nustatymą ir gydymą. Vaistų ar kitų medžiagų vartojimas turi būti nutrauktas, jei tai kelia toksiškumą inkstams, arba tęsti griežtai pagal veterinarijos gydytojo nurodymus.

Bendrinės nuostatos

Paciento, sergančio LIL, terapija turėtų apimti pagrindinių priežasčių (kai jos nustatomos) gydymą; azotemijos, proteinurijos, hipertenzijos, hiperfosfatemijos, anemijos ir metabolinės acidozės bei kitų galimų patologinių susirgimų. Todėl būtina nustatyti simptominę ir palaikomąją terapiją, kartu sumažinant inkstų funkcijos sutrikimo padarinius visam kūnui. Reikėtų pabrėžti, kad daugeliui pacientų yra naudinga ir pastebimai pagerėja jų gyvenimo kokybė dėl pradėto simptominio gydymo, nors dažnai kreatinino lygis reikšmingai nesikeičia, atsižvelgiant į terapinį požiūrį. Gydant pacientus, sergančius LIL, būtina tinkamai stebėti, kad būtų galima anksti nustatyti ir tinkamai gydyti pakitimus ir komplikacijas, kurios palaipsniui gali atsirasti dėl susilpnėjusios inkstų funkcijos.

Dieta. Mityba yra nepaprastai svarbi tiek šunims, tiek katėms, kenčiantiems nuo LIL; Nefropatija sergantiems pacientams skirtos dietos turi svarbių ir didelių pokyčių, palyginus su paprastomis priežiūros dietomis. Šios dietos metu yra svarbu sumažinti baltymų kiekį, sumažinti fosforo ir natrio kiekius, turėtų būti daugiau tirpių skaidulų, Omega 3 riebalų rugščių ir antioksidantų. Be to, sergančių kačių racionas dažnai yra papildomas kaliu. Hipokalemija yra gana dažna kačių (vėlesnėje LIL stadijoje) būsena.

Klinikiniai įrodymai: daugybė klinikinių tyrimų parodė inkstų dietos efektyvumą pagerinant šunų ir kačių, sergančių lėtiniu inkstų nepakankamumu, gyvenimo kokybę, išgyvenimo trukmę ir sumažinant ureminės krizės riziką. Be to, visiems pacientams, kurie yra paveikti proteinurinio LIL, skiriama dieta su kontroliuojamu baltymų kiekiu.

Vanduo. Sergantiems inkstų ligomis, vanduo negali išsilaikyti organizme, išsaugant koncentruotą šlapimą, todėl vandens vartojimas yra labai svarbus norint išvengti dehidratacijos. Įsitikinkite, kad jūsų augintinis visada turėtų gėlo vandens. Jei jūsų augintinis blogai maitinasi ir dažnai vemia, vadinasi, jis geria per mažai vandens ir gali dehidratuoti. Naminius gyvūnus galima paskatinti gerti į paprastą vandenį įpylus sultinio. Sultinyje turėtų būti mažai natrio, todėl geriausia su veterinaru aptarti kitus sultinio ingredientus, kad įsitikintumėte, jog jame nėra medžiagų, kurios privers inkstus dirbti sunkiau.

Kadangi augintinis šlapinasi dažniau, jis netenka vandenyje tirpių vitaminų B ir C. Inkstų dietose turėtų būti daugiau šių vitaminų.

Kalis. Apetito stoka ir kalio praradimas su šlapimu gali sukelti kalio trūkumą organizme (hipokalemija). Katės, sergančios LIL, dažniau turi mažesnį kalio kiekį, nei šunys. Katėms, turinčioms mažą kalio kiekį organizme, gali atsirasti raumenų skausmai. Tiek katės, tiek šunys gali būti nusilpę. Atkreipkite dėmesį, kad kačių inkstų dietos sudėtyje turėtų būti daugiau kalio. Kalio gliukonatą arba citratą galima vartoti per burną, jei reikia didesnio kalio papildymo, o kalio chloridas rūgština, todėl yra nerekomenduojamas.

Fosforas, kalcis ir PTH. Naminiai gyvūnai, sergantys LIL, paprastai turi padidėjusį fosforo kiekį kraujyje. Fosforą ir kalcį kontroliuoja hormonas, vadinamas prieskydinės liaukos hormonu – parathormonas (PTH). PTH veikia kartu su vitaminu D, kad žarnyne, kauluose ir inkstuose išlaikytų fosforo ir kalcio normalų kiekį. Inkstams nefunkcionuojant PTH kiekis organizme padidėja, o vitamino D kiekis sumažėja. PTH iš kaulų išskiria kalcį ir fosforą, kurie gali susilpninti kaulus ir sukelti kaulų lūžį.

Laikantis specialios dietos, sergant LIL, sudėtyje turėtų būti mažesnis fosforo kiekis ir tinkamas kalcio kiekis, tačiau jei fosforo kiekis vis tiek yra labai aukštas turėtų būti naudojami specialūs papildai. Fosforas gali būti surištas žarnyno trakte ir pašalinamas su išmatomis. Žarnyno fosfatus rišančiosios medžiagos yra aliuminio karbonatas, aliuminio hidroksidas, aliuminio oksidas, kalcio citratas, kalcio acetatas ir kalcio karbonatas bei sevelamero hidrochloridas. Fosfatus rišančiosios medžiagos, kurių sudėtyje yra kalcio, neturėtų būti naudojamos tol, kol fosforo kiekis kraujyje nėra normalus, kad kalcis ir fosforas nesijungtų ir nesikauptų audiniuose, įskaitant inkstus. Paprastai nereikia duoti papildomo kalcio, tačiau jei augintiniui yra mažai kalcio kraujyje, fosforo kiekį reikia normalizuoti prieš duodant kalcį. Net kai normalizuojamas fosforo kiekis kraujyje, PTH lygis vis tiek yra didesnis nei normalus. Vartojant mažas vitamino D dozes (1,25 dihidroksicholkalciferolio [kalcitriolio]), slopinamas PTH ir gali padėti palaikyti inkstų funkcijas.

Ne 100 proc. yra sutariama, kad jei duosite savo augintiniui vitamino D, sulėtinsite inkstų veiklos pablogėjimą.

Acidozė. Sveikiems gyvūnams (katėms ir šunims) kraujo pH svyruoja nuo 7,27 iki 7,5. Kai augintinis serga LIL, jų kraujas parugštėja (pH<6). Inkstų dieta yra skirta kovoti su acidoze, tačiau pasitaiko atvejų, kada ligoniams prireikia papildomo gydymo.

Natris. Sutrikus inkstų veiklai, jie tampa mažiau efektyvūs ir sutrinka Na lygis, kuris savo ruožtu padeda kontroliuoti kraujo tūrį ir spaudimą. Natrio perteklius gali sulaikyti vandenį, o nepakankamas natrio kiekis gali sukelti dehidrataciją. Keisdami dietas, kuriose yra skirtingas natrio kiekis (inkstų dietose paprastai yra mažiau natrio nei įprastose dietose), keiskite palaipsniui, per kelias savaites. Laikykitės atsargumo priemonių duodami nuo stalo maistą savo augintiniams, kuriuose gali būti daug druskos.

Aukštas kraujo spaudimas (hipertenzija). Daugumas pacientu su LIL turi aukštą kraujo spaudimą. Aukštas kraujospūdis gali dar labiau pakenkti inkstų funkcijoms ir kartais sukelti staigų tinklainės atsiskyrimą – aklumą. Geriausia būtų prieš skiriant vaistus aukštam kraujospūdžiu, kraujospūdį turėtų išmatuoti veterinarijos gydytojas, o hipertenzija turi būti patvirtinta, tačiau šunų ir kačių tikrąjį kraujospūdį išmatuoti gali būti sunku. Jei gyvūnui padidėjęs kraujo spaudimas tai gali būti dėl susijaudinimo, dėl veterinaro apžiūros arba dėl LIL. Kuo ramesnį jį išlaikysite apžiūros metu, tuo tikslesni bus kraujo spaudimo rodikliai.

Anemija. Inkstai vaidina svarbų vaidmenį gamindami hormoną eritropoetiną, kuris skatina naujų raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Raudonieji kraujo kūneliai gyvena apie šimtą dienų, todėl yra nuolatos gaminamos naujos ląstelės. Vis mažiau eritropoetino yra gaminama, sergant LIL, kas ir sukelia mažakraujystę. Anemija gali labai prisidėti prie aktyvumo stokos ir silpnumo. Esant anemijai yra vartojami geležies papildai, folinė rūgštis, vitaminas C arba tai ką nurodė jūsų veterinarijos gydytojas.

Riebalai / lipidai. Inkstų dietose dažnai yra tam tikrų rūšių riebalų (polinesočiųjų omega 3 riebalų rūgščių), kas gali padėti sumažinti aukštą kraujo spaudimą, išvengiant inkstų funkcijos pablogėjimo.

Mes turime, kuo Jums padėti

Prevencija geriau nei gydymas . Yra įmanoma nustatyti LIL ankstyvoje stadijoje,  pasidarius kraujo ir šlapimo tyrimus pas savo veterinarijos gydytoją.

Esant tokiai ligų tikimybei, be galo, džiaugiamės galėdami pristatyti mūsų partnerius, italų įmonę “Pharmacross Co.Ltd.” Jų tikslas yra gerinti gyvūnų gyvenimo kokybę ir prailginti jų gyvenimo trukmę. Nuo pat įkūrimo 2013 m. „Pharmacross“ daugiausia dėmesio skyrė aukštos kokybės papildams ir PARNUT* šunims ir katėms, siekiant padėti veterinarams atrasti geriausius sprendimus keturiose srityse: dermatologijoje, ortopedijoje, vidaus medicinoje ir reprodukcijoje.

*PARNUT – šėrimo produktai, skirti specialiems mitybos tikslams. Reglamento (EB) Nr. 767/2009 [1] 9 ir 10 straipsniuose numatytas pagrindas pašarams, skirtiems specialiems mitybos tikslams, kitaip tariant, „dietiniams (naminių gyvūnėlių) maisto produktams“. Specialiems mitybos tikslams skirti pašarai gali būti parduodami tik tokiu atveju, jei numatomas naudojimas (PARNUT) yra įtrauktas į Direktyvos 2008/38 / EB [6] paskelbto numatyto naudojimo sąrašą, kuriame nustatytas gyvūnų papildų numatomo naudojimo sąrašas – specialios paskirties maisto produktai. Ypatingas mitybos tikslas yra patenkinti specifinius gyvūnų mitybos poreikius, kurių asimiliacijos, absorbcijos ar medžiagų apykaitos procesas yra arba gali būti laikinai ar negrįžtamai pažeistas, tokie gyvūnai gali gauti naudos iš pašarų, pritaikytų pagal konkrečius poreikius, pagal jų būklę.

kcMega3 – gali būti skiriamas visos ligos metu, bet kuriose ligos stadijose
  • Papildas šunims ir katėms
  • kcMEGA3  produktas skirtas specialiai katėms ir šunims kenčiantiems nuo lėtinės inkstų ligos
  • Gerai išgryninti Omega3 žuvų taukai
  • Didelės koncentracijos Omega 3 riebalų rūgštis ir EPS iš žuvų taukų parodė veiksmingumą mažinant lėtinės inkstų ligos progresavimą (LIL) ir tai taip pat mažina kačių ir šunų mirtingumo riziką nuketėjusiems nuo lėtinės inkstų ligos.
  • Produktas susideda iš Omega 3 riebalų rūgščių, didelis kiekis EPA ir DHA (kiekvienoje 500 mg  kapsulėje yra 375 mg EPA ir 65 mg DHA), siejasi su Vitaminu E (tokoferolių mišinys).
  • Didelės koncentracijos Omega 3 riebalų rūgštys taip pat nurodomos esant širdies ir kraujagyslių ligoms dėl jų antitrombozinio, antiaritminio ir antihipertenzinio poveikio.
Kaip naudoti?

kcMEGA3 turėtų būti skiriamas vartoti kasdien, pagal šiuos nurodymus:

  • Iki 4,5 kg kūno svorio: 1 kapsulė
  • 4.5-9.0 kg kūno svorio: 2 kapsulės
  • 9.0-13.5 kg kūno svorio: 3 kapsulės
  • 13.5-18 kg kūno svorio: 4 kapsulės
  • Virš 18,0 kg kūno svorio: 5 kapsulės

Paros dozė gali būti koreguojama pagal jūsų veterinaro nurodymus. Pasitarkite su savo veterinarijos gydytojui. Tik veterinariniam naudojimui.

NormaPhos & NormaPhosPlus XL – gali būti skiriamas III stadijoje (iki uremijos)
  • NormaPhosPlus gali padėti sumažinti hiperfosfatemiją, sergant lėtinėmis inkstų ligomis katėms ir mažų bei vidutinių / didžiųjų veislių šunims
  • NormaPhosPlus – skirtas katėms ir mažų veislių šunims
  • NormaPhosPlus XL – vidutinių ir didžiųjų veislių šunims
  • Pakuotė: 45g milteliai, 90g milteliai
Kaip naudoti?

Rekomenduojama preparatą suduoti gyvūnams kartu su valgiu. Dozuotė: 1 samtelis – 4 kg, kas 12 valandų. Visada palikti dubenėlį šviežio vandens. Pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju prieš naudojant šį preparatą.

kProtect – gali būti naudojamas IV stadijos metu
  • kPROTECT™  produktas specialiai sukurtas katėms ir šunims, kenčiantiems nuo lėtinės  inkstų ligos.
  • Savo sudėtyje išgryninti ingredientai (natrio bikarbonatas,kalcio karbonatas ir chitozanas).
  • kPROTECT™ gali padėti kontroliuoti metabolinę acidozę ir hipokalcemiją, kurie yra bendri kačių ir šunų sutrikimai, sergant lėtinėmis inkstų ligomis.
  • Kalcio karbonatas įrodytas, kad yra veiksimngas kontroliuojant hipokalcemiją. Natrio bikarbonatas yra veiksmingas kontroliuojant metaboline acidozę pažengusiose LIL stadijose.
  • Chitozanas – mažinant azotemiją gyvūnams kenčiantiems LIL.
  • kPROTECT™ rekomenduojama, sumaišyti su maistu laikantis dietos inkstams gerinti.
  • Šunims bei katėms, kenčiantiems nuo lėtinės inkstų ligos, ir turintiems azotemiją, metaboline acidozę ir / ar hipokalcemiją.

 

Šaltiniai: Renal Manage, Chronic Kidney Disease; http://www.petkidneydisease.com
SUSIJUSIOS NAUJIENOS

Rekomenduojame

Jūsų prekė sėkmingai pridėta į jūsų krepšelį. Dabar galite eiti į krepšelį arba tęsti apsipirkimą.