Grįžti atgal
06/27/2022

Osteoartritas šunims – priežastys, simptomai ir gydymas

Šunims
OA papildai

Osteoartritas (OA) – degeneracinė sąnarių liga (bendrųjų sąnarių, įskaitant klubus ir kelius) yra dažniausia šunų artrito rūšis. Osteoartritas (OA) apibūdinamas kaip liga kai nyksta sąnarinės jungtys, pasireiškia osteofitų susidarymu ir kaulo deformavimusi, sinovijos, tarpkremzlinio kaulo, raumens, raiščio, sausgyslių patologijomis. 

Šunims, sergantiems osteoartritu, palaipsniui nyksta sąnarių kremzlės paviršiai. Gali susidaryti mažos kaulinės atplaišos sąnaryje, fibrozė (jungiamasis audinys) aplink sąnario kremzlę, o tai sukelia skausmą ir galūnių funkcijos sutrikimus.

Dažniausiai liga pasireiškia vidutinio amžiaus ar vyresniems >4 m. didžiųjų veislių šunims >22,5 kg, turintiems viršsvorio ar linkusiems į nutukimą. Nors OA dažniau pasitaiko vyresniems ir viršsvorį turintiems šunims, tačiau tai gali būti klinikinė problema bet kurio amžiaus šunims.

Osteoartrito priežastys

Osteoartritas gali paveikti iki 20 proc. šunų populiacijos. Osteoartritas klasifikuojamas į pirminį (idiopatinį), atsirandantį dėl sąnarinės kremzlės degeneracijos ir antrinį, kuris gali atsirasti dėl: 

  • Traumų
  • Klubo ir alkūnės displazijos
  • Blogai sugijusių lūžusių kaulų
  • Sąnariams tenkančios didelės apkrovos
  • Sąnarių ir kremzlių nusidėvėjimo
  • Patologinio sąnarių vystymosi, dažniausiai klubo arba alkūnės 
  • Antsvorio
  • Diabeto
  • Ilgo steroidinių preparatų vartojimo

Amžius ir svoris turi įtakos šunų osteoartrito vystymuisi. Tiek pirminis, tiek antrinis osteoartritas progresuoja dėl daugybės pokyčių, pabloginančių sąnario, sąnarių kremzlių, sąnario kapsulės, sinovijos membranos, subchondralinio kaulo ir raiščių būklę.

Osteoartrito požymiai šunims

Šeimininkai paprastai pastebi šunų osteoartrito požymius, nes osteoartritas susijęs su skausmu, funkciniu apribojimu ir struktūriniais kremzlių ir kitų sąnarių struktūrų pokyčiais.

  • Sumažėjęs noras žaisti ar mankštintis, taip pat sumažėjusi energija bendroje veikloje
  • Sustingimas arba šlubavimas, pvz., sunku pereiti nuo sėdėjimo iki stovėjimo
  • Šunų laikysenos ir eisenos pasikeitimas
  • Sunkiai užšoka ant sofos ar įlipa į automobilį
  • Sunkiai lipa laiptais
  • Laižo vietas aplink sąnarius

Šunys gali bandyti apsisaugoti nuo skausmo neįprastai šoliuodami, sėdėti taip, kad skausminga vieta būtų atvira, arba vaikščiodami gali atrodyti silpni ar suglebę.

Osteoartrito gydymas bei valdymas

Gydymas gali būti medikamentinis ir/ar chirurginis, priklausomai nuo ligos stadijos ir sunkumo. Chirurginė operacija gali panaikinti ligos požymius, bet neatstatyti sąnarių funkcijos. 

Osteoartrito gydymas susideda iš dviejų pagrindinių dalių – skausmo valdymo ir regeneracijos skatinimo. Vaistais nuslopintas uždegimas ir skausmas nesprendžia pačios problemos. Ilgesnį laiką naudojami NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo) ne tik gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, bet ir nutraukus tokį gydymą – didelė tikimybė, jog grįšime į tą patį skausmo ir uždegimo, sąnario pažeidimo lygį, koks buvo iki gydymo priešuždegiminiais vaistais. Skausmo valdymas vaistais yra reikalingas ir turėtų būti skiriamas tik gijimo laikotarpiui.

Sąnario audinių regeneracijos skatinimas yra esminė gydymo dalis – tai sudaro papildai sąnariams, kurie yra skiriami pacientui, kad audinio vientisumo atstatymas būtų įmanomas.

Svorio kontrolė yra pats svarbiausias OA valdymo aspektas: riebalai gamina uždegiminius mediatorius, kurie tęsia uždegimo procesą, o padidėjęs kūno svoris sukelia papildomą sunkumą sąnariams, sukelia ryškius OA pokyčius ir galiausiai gali būti skausmingi esant ribotam judėjimui. norėdami stebėti idealų šuns kūno svorį, turėtumėte sugebėti: 1) jausti savo šuns šonkaulius, bet jų nematyti; 2) matyti smėlio laikrodžio figūrą žiūrint iš viršaus; 3) žiūrint iš šono, matyti pakeltą pilvą.

Veiklos pakeitimas: didelio poveikio veikla, pvz., bėgimas ar šokinėjimas, turėtų būti ribojama, nes ji gali sukelti didesnį uždegimą ir skausmą. Šią veiklą reikėtų pakeisti labiau kontroliuojama veikla, pavyzdžiui, pasivaikščiojimu su pavadėliu. Mažo poveikio nuoseklūs pratimai yra naudingi, kad padėtų sukurti raumenis aplink sąnarius ir ilgainiui padidins sąnarių stabilumą.

Skausmo kontrolė: nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) yra dažniausiai vartojami vaistai OA skausmui malšinti. Kaip ir daugeliui vaistų – vaisto pasirinkimas labai svarbus atsižvelgiant į vaisto sukeliamus nepageidaujamo poveikio reiškinius, nes visi pacientai reaguoja skirtingai. Ilgą laiką vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo gali išsivystyti kepenų, inkstų, širdies ir kraujagyslių, kraujodaros organų, kvėpavimo takų funkciniai ir morfologiniai sutrikimai bei padidėja rizika susirgti onkologiniais (navikiniais) susirgimais.

Sąnarių papildai: tam, kad augintinio ilgai nekankintume vaistais ir jų šalutiniu poveikiu yra alternatyva nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, kurie gali sumažinti augintinio patiriamą skausmą ir nekomfortabilumą: chondroitino sulfatas, gliukozamino sulfatas, omega-3 riebalų rūgščių papildai – tai dažniausiai rekomenduojami sąnarių papildai.

Renkantis papildus savo augintiniui atkreipkite dėmesį medžiagų natūralumą, atliktus tyrimus apie jų veiksmingumą, ar papildai yra sertifikuoti ir taip yra užtikrinama jų kokybė.

Ką galime rekomenduoti mes? 
Pharmacross jGARD papildai – šunims – osteoartrito atveju
  • Aukštos kokybės ingredientai
  • Pagaminta pagal griežtus kokybės standartus
  • Kontroliuojamame veterinarijos tyrime nustatyta – saugus ir veiksmingas 
  • Papildai, turintys ypatingus mitybos tikslus (PARNUT – ES teisės aktai)
  • Galima įsigyti kapsulėmis arba pastos pavidalu pagal jūsų šuns poreikius

Skirtingų prekės ženklų, etiketėje nurodyta informacija, gali atrodyti vienodai, bet vaistų ir papildų ingredientai nėra lygiaverčiai. Pharmacross Co.Ltd mes tikime kitokiu požiūriu ir visi mūsų produktai yra sukurti su išgrynintomis sudedamosiomis dalimis, laikantis aukštų kokybės standartų ir vadovaujantis veterinariniais įrodymais (EBVM – Evidence Based Veterinary Medicine)

jGARD®, turintis gryno gliukozamino, chondroitino sulfato ir adekvataus Omega 3 riebalų rūgščių (EPA ir DHA) derinį, moksliškai suformuluotas taip, kad palaikytų sąnarių funkciją osteoartrito atveju. Specialus Omega 3 riebalų rūgščių kiekis leidžia kontroliuoti sąnarių uždegimą, kuris sukelia sąnarių skausmą ir mažina galimybes judėti.

Dėl savo ypatingos sudėties ir didelio Omega 3 riebalų rūgščių (EPA ir DHA) kiekio, jGARD® yra papildas, turintis PARNUT standartus, kuo skiriasi nuo įprastų papildų, pagal ES teisės aktus. jGARD® gaminamas pagal farmacijos pramonės patvirtintus standartus ir kiekvienai partijai taikomos griežtos kokybės kontrolės priemonės, atitinkančios ES teisės aktų reikalavimus dėl etikečių.

Glycoflex® III – papildas sąnariams – šunims

  • Glycoflex® III – trečioji pakopa, visapusiška pagalba sąnariams
  • Papilde esantis gliukozamino hidrochloridas, žaliosios midijos (Perna canaliculus) , vitaminas E ir vitaminas C gali padėti palaikyti sąnarių ir jungiamojo audinio funkcijas
  • Rekomenduojama senesniems ar dirbantiems šunims bei po ortopedinių operacijų
SUSIJUSIOS NAUJIENOS

Rekomenduojame

Jūsų prekė sėkmingai pridėta į jūsų krepšelį. Dabar galite eiti į krepšelį arba tęsti apsipirkimą.